Achievements

Achievements: Sport

2020-05-06T21:57:59+02:00

Target shooting: Adriaan van Deventer (u/14) (Free State) received Free State Colours in Shooting.

Achievements: Sport2020-05-06T21:57:59+02:00

Achievements: Sport

2020-05-06T21:58:10+02:00

Athletics: Brock van der Westhuizen (14) (Western Cape) achieved two gold medals (for Long Jump and 100m) and two silver medals (for Shotput and 200m) in the CHE Athletics SACSSA Provincial meeting.

Achievements: Sport2020-05-06T21:58:10+02:00

Achievements: Sport

2020-05-06T21:58:19+02:00

Rugby Jamian Green (10) (Gauteng) played for the Eduplex's u/11 rugby team.  He is one of the youngest players in the team.  The team won their region and league in this year's rugby season.  Blou Bulle Bond winners.

Achievements: Sport2020-05-06T21:58:19+02:00

Achievements: Sport

2020-05-06T21:58:28+02:00

Endurance Horseback Riding Marlene Fourie (19) (North West) represented one of the South African Equestrian Federation (SAEF) lightweight team in the Walvis Bay International Endurance Competition.  She and her horse, Esmak Amigo, completed the race 6th in her category. She also received Protea Colours in the South African International Championship (SAIC), where she was 1st in [...]

Achievements: Sport2020-05-06T21:58:28+02:00

Achievements: Sport

2020-05-06T21:58:35+02:00

Endurance Horseback Riding Lucinda Fourie (16) (North West) represented one of the Junior South African Equistrian Federation (SAEF) team in the Walvis Bay International Endurance Competition.  She finished 11th on her horse, Esmak Jamilla.      

Achievements: Sport2020-05-06T21:58:35+02:00

Achievements: Sport

2020-05-06T21:58:51+02:00

Gymnastics: Luca Klopper (14) (Gauteng) obtained first place in Level 6 Boys Tumbling in the prestigious Invitational SA Cup Competition.  Only gymnasts ranked in the Top 16 of their level at the 2018 SA Gymnastics Games are invited to participate in this competition.

Achievements: Sport2020-05-06T21:58:51+02:00

Achievements: Sport

2020-05-06T22:00:17+02:00

Gymnastics: Lukas Jacobs (15) (North West)  obtained North West Colours for gymnastics on the Euro Trampoline.  He is the boy on the left.

Achievements: Sport2020-05-06T22:00:17+02:00

Achievements: Sport

2020-05-06T22:00:27+02:00

  Gymnastics: Nikita de Bruyn (14) (North West) obtained the overall first place for Level 6 gymnastics; she also received North West colours for gymnastics.

Achievements: Sport2020-05-06T22:00:27+02:00

Achievements: Sport

2020-05-06T22:00:42+02:00

Gymnastics: Madelie van Heerden (8) (North West) obtained golden medals in both the North West gymnastics contest as well as in the Zone Festival (on a national level).

Achievements: Sport2020-05-06T22:00:42+02:00

Achievements: Academic

2020-05-06T22:01:14+02:00

Mathematics: Brock van der Westhuizen (14) (Western Cape) qualified for the second round in the International Mathematics contest (IMC). In the South African Mathematics Olympiad (SAMO) - Brock obtained 95% for the first round.  He went through to the 3rd round; and he finished in the Top 40 for Grade 8 in South Africa. In [...]

Achievements: Academic2020-05-06T22:01:14+02:00